Robotik ve Kodlama Atölyesi

Robotik ve Kodlama Atölyesi

Kodlama bir robot tarafından yapılması istenen görevin belirlenmesi, bu görevi yapabilmesi için kodun, tasarlanması ve ardından da sonucun gözlemlenebilmesi için robota gönderilmesi sürecidir. Robotik kodlama, bireylerin görev tamamlanana kadar robotun hareketlerinin gözlemlenip şekillendirilmesi sürecini kapsayan, deneme yanılma yöntemiyle derin düşünme sürecini içine alan araştırma geliştirme evresidir.

Kodlama; bireylerin sorunları çözmesini, bağımsız ve iş birliği içinde çalışmasını, inisiyatif, organizasyon ve sorumluluk göstermesini gerektirmektedir. Kodlama aynı zamanda akademik becerileri de öğretmektedir. Robotik kodlama, bireylerin tüm konularda planlama, kitle, araştırma kaynakları, araştırma soruları kullanma, bilgi iletme ve başarıyı değerlendirme becerilerini göstermelerini gerektirmektedir ve bireylere; mücadele, sorun çözme, takım duygusu ve iş birliği yoluyla azim becerilerini kazandırmaktadır.

Robotik üstünden kod yazmayı öğretmek, bireylerin STEM alanlarında kodlama ve programlama becerilerini harmanlayabilmelerinin en iyi yoludur.

Kurs İçeriği:

– Kodlamaya Giriş
– Genel Tanıtım ve Başlangıç
– Konu Hata Ayıklama
– Basit Döngüler
– Orta Düzey Döngüler
– Koşullandırıcılar
– Temel Hareketler
– Açılı Hareketler ve Döngüler
– Basit Fonksiyonlar
– Karmaşık Fonksiyonlar
– Sarf If Döngüleri
– İç İçe Fonksiyonlar ve While Döngüleri

Eğitmen: Mehmet AYNA

Hedef Kitle: Ortaokul 5., 6., 7., 8. Sınıf öğrencileri

Kursun Başlama Tarihi: 21.10.2023
Eğitim Başlama Saati: 13.00
Kurs Süresi: 10 Hafta
Kontenjan: 20 Öğrenci

ÖNEMLİ NOT: Kontenjan 20 kişi ile sınırlı olup, başvurunun fazla olması durumunda katılımcılar başvurular arasından Birimimizin belirlediği kriterler doğrultusunda belirlenecektir. Etkinliğe kabul edilen katılımcılarla iletişime geçilecek ve mesajlaşma grubu kurulacaktır. Program yüz yüze etkinlik olarak Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnovasyon Merkezi’nde düzenlenecektir. Öğrencilerin İnovasyon Merkezine gelmesinden ve etkinlik sonrasında ayrılmalarından velileri sorumludur. Ayrıca öğrenciler yeme-içme faaliyetlerinden kendileri sorumludur.

Eğitim Yeri: Işıktepe OSB Mh. Arıtma Cd. No:12 (BEBKA Binası) Nilüfer/BURSA
(Toplu ulaşımı kullanmak isteyenler Küçük Sanayi veya Organize Sanayi metro durağından 35/S nolu ring otobüsleri ile ulaşım sağlayabilir.)

SORULARINIZ VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN: inovasyon16@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru Yapmak İçin Lütfen Tıklayınız!