BURSA KODFEST MİNİ ROBOT TURNUVASI

BURSA KODFEST MİNİ ROBOT TURNUVASI

Etkinliğin Amacı: Bu faaliyetin amacı öğrencilerimizin robotik alanında bilgilerini tasarım yapabilme ve kodlama yeteneklerine entegre ederek beceri ve deneyimlerini artırmalarını sağlamaktır. Bu kapsamda Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi/özel okul veya kurumlarda öğrenim gören lise öğrencilerine yönelik yarışma düzenlenecektir.

Yarışma Kapsamı:

Lise öğrencileri (9., 10., 11. ve 12. sınıf) kategorisinde yarışmaya başvuranlar arasından belirlenen 8 takım verilen robot kitlerinin (demonte verilecek) tasarımını yapıp, blok tabanlı (makeblock) veya metin tabanlı (Arduino İDE) programlayarak parkurda verilen görevleri yerine getirmeye çalışacaktır.

İlk tur karşılaşmalarında takımlardan 4 farklı robotu (denge robotu, ses takibi yapan bir robot, mesafe ölçerek engelden kaçabilen bir robot ve bluetooth ile kontrol edilebilen bir robot) istediklerinden başlayarak belirtilen süre içerisinde yapmaları beklenmektedir. Süre sonunda en fazla robot tasarımını yapan ve verilen basit görevleri tamamlayarak en yüksek puanı toplayan takım bir üst tura geçecektir.

Yarı final mücadelesinde takımlardan 2 farklı robotu (paletli tank robotu ve el hareketi ile kontrol edilebilen bir robot) istediklerinden başlayarak belirtilen süre içerisinde yapmaları beklenmektedir. Süre sonunda en fazla robot tasarımını yapan ve verilen basit görevleri tamamlayarak en yüksek puanı toplayan takım bir üst tura geçecektir.

Final ve 3.lük karşılaşmasında takımlardan 2 farklı robotu (mekanik kol ile bir robot ve süspansiyonlara sahip bir canavar robot) istediklerinden başlayarak belirtilen süre içerisinde yapmaları beklenmektedir. Süre sonunda en fazla robot tasarımını yapan ve verilen basit görevleri tamamlayarak en yüksek puanı toplayan takım bir üst tura geçecektir.

Önemli Not: Belirtilen gün ve saatte turnuva alanında yarışma başlamadan önce takımlarla robotların görselleri, robot parçalarının ve bağlantı şemalarının yer aldığı kılavuz ile gerçekleştirilecek görevler paylaşılacaktır.

Yarışma Programı

13 Şubat 2023

10.00-12.00 İlk Tur (1. Karşılaşma) – 120 dk

13.30-15.30 İlk Tur (2. Karşılaşma) – 120 dk

14 Şubat 2023

10.00-12.00 İlk Tur (3. Karşılaşma) – 120 dk

13.30-15.30 İlk Tur (4. Karşılaşma) – 120 dk

15 Şubat 2023

10.20-12.00 Yarı Final (1. Karşılaşma) – 100 dk

13.20-15.00 Yarı Final (2. Karşılaşma) – 100 dk

16 Şubat 2023

10.20-12.00 3.lük Karşılaşması – 100 dk

13.20-15.00 Final Müsabakası – 100 dk

15.00-15.30 Değerlendirme ve Ödül Töreni

Önemli Not: Takım öğrencilerinin ve danışman öğretmenlerinin başlama saatinden 30 dk önce yarışma alanında olması gerekmektedir.

Yarışmanın Yapılacağı Yer: Bursa İl MEM İnovasyon Merkezi (BEBKA Binası Giriş Kat – Işıktepe OSB Mh. Arıtma Cd. No: 12/1 Nilüfer/BURSA)

Yarışma Başvuru Koşulları:

1 – Yarışmaya başvuru ücretsizdir ve Bursa’da öğrenim gören lise öğrencileri (9., 10., 11. ve 12. sınıf) başvuru yapabilir.

2 – Başvuruların belirlenen kontenjandan fazla olması durumunda başvuru önceliğine, farklı ilçe ve kurumlardan olmasına dikkat edilerek yarışmaya katılacak 8 takım yarışma komitesi tarafından belirlenecektir. Başvurusu kabul edilen takımlar ve ilk tur karşılaşma fikstürü 09 Şubat 2023 tarihinde www.bursainovasyonmerkezi.com adresinden ilan edilecektir.

3 – Takımların üye sayısı 3 kişi (en az bir kız öğrenci) olmalıdır. Takım üyelerinin hepsi aynı okul/kurumdan olmak zorundadır. Her takımın 1 danışmanı (eğitim gördükleri okuldan bir öğretmen) olmalıdır. Kişisel başvurular kabul edilmeyecektir.

4 – Bir okuldan 1 takım katılabilir. Yarışmaya katılan takım isimleri aynı olamaz. Aynı olması halinde ilk başvuran takımın ismi kabul edilecektir.

5 – Her takım için 1 adet bilgisayar, 1 adet robot kiti ve ihtiyaç duyulan diğer malzemeler masalarında hazır bulunacaktır. Bluetooth kontrolü için 1 adet android akıllı telefon takımların yanında olmalıdır.

6 – Öğrencilerin yarışmaya katılabilmeleri için “Veli İzin Belgesi” şarttır. Yarışma günü veli izin
belgesi yanında olmayan öğrenciler yarışmaya alınmayacaktır.

7 – Öğrencilerin ve danışman öğretmenlerin yarışmaya katılımları için gerekli izinlerden, yarışma yerine ulaşımlarından ve yarışma yerinden ayrılışlarından okul yönetimleri sorumludur.

8 – Aşağıda yer alan linkten başvuru formunun en geç 8 Şubat 2023 tarihi saat 17.00’ye kadar doldurulması gerekmektedir. Turnuvaya katılım sağlayacak başvuru sayısına ulaşılınca başvuru süreci sonlandırılacaktır.

Yarışma Kuralları:

1 – Danışman öğretmen öğrencilere turnuva sırasında yardım etmemelidir.

2 – Yarışma yürütme kuruluna, jüri üyelerine ve görevli personellere karşı yapılacak olan her türlü hakaret, gereksiz ısrar, argo, tehdit ve fiziksel müdahaleler diskalifiye sebebidir.

3 – Yarışma sırasında internet ve harici bellek kullanılmamalıdır.

4 – Karşı takımın robotuna, kişisel eşyasına veya organizasyon alanındaki herhangi bir eşyaya zarar verdiği tespit edilen kişi grubuyla birlikte diskalifiye edilecektir.

5 – Turnuva ile ilgili olarak yarışmacı, yürütme kurulu tarafından yarışma öncesi veya sonrası yapılacak her türlü yazılı veya görsel tanıtım, yayın, sosyal medya ve internet yayınlarını kabul ve taahhüt eder.

6 – Okul ya da takımların haricen (broşür, afiş, roll-up vb.) reklam içerikli tanıtım yapmaları yasaktır.

7 – Yarışma kurallarında belirtilmeyen bütün durumlarda tek yetkili yarışma yürütme kurulu ve hakemlerdir.

Yarışma Yürütme Kurulu: Bu faaliyet Bursa İl Mili Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi İnovasyon Merkezi tarafından organize edilmektedir. Yarışma yürütme kurulu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminde görevli öğretmenlerden oluşmaktadır

Değerlendirme ve Ödüller

Takımların yerine getireceği görevler ve değerlendirme kriterleri yarışma yürütme kurulu tarafından belirlenmiştir. Belirtilen süreden önce robotların tasarımını ve verilen görevleri hakemlerin değerlendirmesiyle tamamlayan takım bir üst tura geçmiş veya kazanmış olur. Ancak belirlenen sürenin sonunda tüm robotların tamamlanamaması halinde doğru tasarım, doğru kablo bağlantıları ve verilen görevlerin tamamlanması üzerinden hakemlerin değerlendirmesiyle en yüksek puanı alan takım bir üst tura geçmiş veya kazanmış olur.

Hakem Kurulu

1 – Mehmet AYNA (Hakem)

2 – Selim ÇELİK (Hakem)

3 – Dilek CAN (Hakem)

4 – Akif HAGİ (Hakem)

5 – Bengü BOZDAĞ (Hakem)

6 – Gül DEMİR BÜLBÜL (Hakem)

Ödüller

1. Olan Takım: Kablosuz Kulaklık (Takımdaki her öğrenci için)

BAŞVURU FORMUNU DOLDURMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!!!